Energofórum konferencia

Plynomobily a elektromobily

Druhý deň konferencie ENERGOFÓRUM® 2014 - plyn začal blokom prednášok, v ktorom odzneli informácie o alternatívnych pohonoch automobilov.

Potenciál a perspektívy CNG na Slovensku predstavil Ľubomír Blaško, riaditeľ spoločnosti SPP CNG s.r.o. V súčasnosti je na Slovensku 8 verejných plniacich staníc CNG, ktoré sú samoobslužné a otvorené non-stop. Prístup k terminálom je možný buď na základe zmluvy, ale aj bez nej cez bankový terminál. Potenciál Slovenska pre používanie CNG spočíva aj v takmer celoplošnej plynofikácii. v príspevku odznelo, že: "Dosiahnutie 10 % podielu CNG na celkovej spotrebe motorových palív v SR znamená vybudovať a prevádzkovať 250 plniacich staníc CNG s priemernou dodávkou CNG v objeme 1 mil. m3 ročne. Alternatívne palivá sú podporované aj Európskou úniou, čo sa premietlo aj do Smernice o zavedení infraštruktúry pre alternatívne palivá „Clean Power for Transport“. Aktuálne sú sériovo vyrábané vozidlá s pohonom na CNG v ponuke u výrobcov Volkswagen, Škoda, Opel, Fiat a Mercedes - Benz.

Dominika Tkáčová zo spoločnosti IFT InForm Technologies, a.s., sa vo svojom príspevku venovala elektromobilom. Stručne predstavila históriu, ktorá siaha až do roku 1881 a následne aktuálny stav v elektromobilite. Okrem iného odznela aj informácia, že: "V septembri 2013 zverila nemecká automobilka Volkswagen výrobu svojho prvého sériovo vyrábaného elektromobilu e-Up! závodu v Bratislave." Čo sa týka nabíjacích staníc, 14.5.2014 bola otvorená sieť 15 DC rýchlonabíjacích staníc na diaľnici D1 a rýchlostnej ceste R1, čo spojilo Bratislavu a Košice. V súčasnosti je na Slovensku registrovaných 49 vozidiel s pohonom na elektrinu.

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK