Energofórum

ENERGOFÓRUM® 2020

Jubilejný pätnásty ročník konferencie sa uskutoční 22. - 23. októbra 2020 v Hoteli Partizán na Táľoch v Nízkych Tatrách.

Tešíme sa na vás!

Registrácia Viac informácií

Novinky a zaujímavosti

Všetky novinky

V krátkosti

Novým šéfom ÚRSO sa stane Andrej Juris. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý si experta z prostredia ZSE vybral na základe výsledkov výberového konania. Profil kandidáta, ktorého by mala vláda schváliť v stredu, nájdete v tomto článku.

Zdroj: SFÉRA, a.s.

ÚRSO potvrdil, že priemerná cena elektriny na pražskej burze za prvý polrok 2020, ktorá vstupuje do regulačného vzorca pre maximálnu cenu elektriny na budúci rok (PXE SK BL CAL-21) klesla na 46,1081 €/MWh. Zníženie hodnoty tohto parametra o takmer 6 €/MWh by sa malo prejaviť v cenách pre domácnosti a malé podniky. Viac sa o tejto téme dočítate v tomto článku.

ÚRSO uložil ZSE Energia pokutu 9000 eur za celkovo 17 deliktov. Podľa regulátora dodávateľ nevrátil odberateľom elektriny a plynu preplatok do 14 dní od vyhotovenia vyúčtovacej faktúry, pri ukončení zmluvy nezaslal včas potvrdenie o akceptácii výpovede alebo informáciu o dôvodoch jej neakceptovania, nedoručil včas konečné vyúčtovanie platieb po vykonaní zmeny dodávateľa, neuhradil odberateľom kompenzačné platby, poskytoval úradu nepravdivé informácie a pod.

Na vnútrodennom trhu s elektrinou v Česku, ktorý prevádzkuje spoločnosť OTE, sa v prvom polroku 2020 zobchodovalo 2225 GWh, čo je dvojnásobne viac ako za celý rok 2019. Vážený priemer cien za toto obdobie bol 28,88 EUR/MWh. Na vnútrodennom trhu so zemným  plynom sa za prvých 6 mesiacov zobchodovalo 2298 GWh, porovnateľne ako vlani. Priemerná cena plynu bola 7,86 EUR/MWh.

Európska komisia spustila prvú výzvu pre projekty vhodné na financovanie z Inovačného fondu s rozpočtom vo výške 1 miliarda eur. Peniaze získané z aukcií emisných povoleniek podporia návrhy inovatívnych nízkouhlíkových technológií v prvej demonštračnej fáze. Granty z prvej výzvy majú veľkým projektom čistých technológií pomôcť zmierniť riziká spojené s komercializáciou. Termín pre podávanie prihlášok je do 29. 10. 2020.

Budúci šéf ÚRSO by sa mal podľa štátneho tajomníka MH SR Karola Galeka po nástupe do funkcie prioritne venovať regulačnej politike a reforme tarify za prevádzkovanie systému (TPS). „TPS bola vlani nesprávne nastavená a spoločnosť OKTE na to dopláca,“ povedal pre energoklub.sk po nedávnom vypočutí záujemcov o post. Nástupca odvolaného Ľubomíra Jahnátka stále nie je známy.

Doplatok na OZE a VÚ KVET v roku 2019 dosiahol podľa údajov ÚRSO 434,4 miliónov eur. Finálna suma, ktorú platia odberatelia v účtoch za elektrinu, bola vyplatená prevádzkovateľom 2600 zariadení. Takmer polovica podpory šla slnečným elektrárňam, ale aj výrobcom spaľujúcim biomasu a bioplynkám.

Prevádzkovateľ systému CZT v Štúrove plánuje využívať geotermálnu vodu v blízkosti termálneho kúpaliska Vadaš. So spustením nového zariadenia KVET na dodávku tepla sa ráta od roku 2023. Zámer aktuálne posudzujú ekológovia v rámci procesu EIA. 

Čistý zisk Slovenských elektrární medziročne klesol z viac než 25,3 miliónov eur na necelých 18 miliónov eur. Je to najnižšia hodnota za poslednú dekádu.

Ďalšie správy

Newsletter

Organizátor podujatia

ENERGOKLUB®

Prvý slovenský energetický networking prináša počas celého roka články, prednášky a diskusie s dôrazom na ad hoc témy. ENERGOKLUB® je exkluzívny priestor pre neformálnu diskusiu medzi zástupcami subjektov pôsobiacich v energetike.

Ponúkame vám tri typy členstva s rôznymi výhodami:

  • Štandard
  • Premium
  • VIP

Dočítajte sa viac na stránke ENERGOKLUBU®.

Chcem vedieť viac

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK