Energofórum

ENERGOFÓRUM® 2021
Pätnásty ročník konferencie prebiehal 21. - 22. októbra 2021 v Hoteli Partizán na Táľoch v Nízkych Tatrách. Vysoká odborná úroveň, aktuálnosť tém a aktívna účasť zástupcov najvýznamnejších spoločností a inštitúcií zo sektora energetiky.

Ďakujeme za vašu účasť!
O KONFERENCII

Novinky a zaujímavosti

Všetky novinky

V krátkosti

Konferencia ENERGOFÓRUM pokračuje diskusným panelom o budúcnosti obchodovania s elektrinou a plynom, ktorý vedie expert Ján Pišta (JPX).

Zdroj: SFÉRA, a.s.

Od 1. januára 2022 bude na Slovensku pre subjekty rozvíjajúce aktivity v oblasti zelených plynov zriadený biometánový register. Jeho prevádzkovateľom bude spoločnosť SPP - distribúcia, informoval o tom Peter Demeč, vedúci odboru stratégie a rozvoja aktív spoločnosti. 

Teplárenská skupina Veolia Energia Slovensko považuje za obraz budúcnosti energetiky kogeneráciu zo zemného plynu, ktorá je integrovaná s centrálnym vykurovaním a obnoviteľných zdrojov energie. Petronela Chovaníková zdôraznila, že takýto systém musí byť prispôsobený špecifikám a podmienkam príslušnej lokality a technologicky rozvíjaná tak, aby zabezpečovala efektívnu cirkulárnu energetiku na úrovni miest alebo obcí.

Druhý deň konferencie ENERGOFÓRUM otvára prednáškový blok na tému nových výziev v oblasti plynárenstva a teplárenstva, ktorý moderuje Richard Kvasňovský, výkonný riaditeľ Slovenského plynárenského a naftového zväzu.

Záver prvého dňa patril panelu zameranému na legislatívne a regulačné novinky. Podľa vyjadrenia Andreja Jurisa z ÚRSO je dôležité aplikovať dynamickú reguláciu, ktorá dokáže pružne reagovať na vývoj trhu. Súčasný vývoj na trhu s energiami je podľa neho natoľko bezprecedentný, že žiadna regulácia nedokáže zachytiť prípady, aký je Slovakia Energy. V prípade inštitútu poslednej inštancie, ako aj dodávky po DPI je podľa šéfa ÚRSO dôležité hľadať systémové riešenia tak, aby bola zachovaná efektívna súťaž na trhu. Zmierniť kritické situácie by mohol fond na ochranu odberateľov.

Zdroj: SFÉRA, a.s.

Regionálne distribučné spoločnosti, ako aj spoločnosť SEPS, plánujú investovať do kompenzačných tlmiviek, ktorých cieľom je eliminovať čoraz intenzívnejšie pretoky jalovej elektriny v prenosovej sústave. Tento jav spôsobuje zvyšovanie napätia v sústave. Šéf predstavenstva Východoslovenskej distribučnej Radoslav Haluška ale zároveň dodal, že tento typ investícií nepovažuje do budúcnosti za koncepčný.

Karol Galek z Ministerstva hospodárstva SR v rámci diskusie avizoval plán vyhlásenia prvých aukcií pre nové obnoviteľné zdroje (OZE) už v priebehu budúceho roka. Štátny tajomník ohlásil aj novú výzvu pre podporu OZE v teplárenstve v rámci Modernizačného fondu, ktorá sa chystá v roku 2022.

Konferencia ENERGOFÓRUM®2021 pokračuje diskusiou o novej ére investícií v energetike pod moderátorskou taktovkou Ľubice Ragulovej z Ernst & Young.

Zdroj: SFÉRA, a.s.

Ekonóm Ivan Mikloš sa vo svojej keynote prednáške venoval výzvam, príležitostiam a rizikám postcovidového ekonomického oživenia.

Zdroj: SFÉRA, a.s.

Na záver bloku o inováciách predstavil myšlienku zdieľania elektriny a energetických spoločenstiev Jan Kanta zo spoločnosti Ernst & Young. Zameral sa na koncept združovania aktívnych odberateľov, zdieľania zariadení a energie, korekciu dodaného množstva a distribučných poplatkov.

Ďalšie správy

Newsletter

Organizátor podujatia

ENERGOKLUB®

Prvý slovenský energetický networking prináša počas celého roka články, prednášky a diskusie s dôrazom na ad hoc témy. ENERGOKLUB® je exkluzívny priestor pre neformálnu diskusiu medzi zástupcami subjektov pôsobiacich v energetike.

Ponúkame vám tri typy členstva s rôznymi výhodami:

  • Štandard
  • Premium
  • VIP

Dočítajte sa viac na stránke ENERGOKLUBU®.

Chcem vedieť viac

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK