Energofórum

REŠTART SLOVENSKEJ ENERGETIKY
Diskusia nabitá energiou sa uskutočnila 22. októbra 2020.

Vysielali sme online, naživo a bezplatne pre každého, koho zaujíma budúcnosť energetiky.

Celú diskusiu s top odborníkmi si môžete pozrieť zo záznamu.

VIAC O PODUJATÍ


Tradičná konferencia ENERGOFÓRUM
® 2020 je kvôli epidemiologickej situácii preložená na budúci rok. Poznačte si nový termín 21. - 22. október 2021.

Novinky a zaujímavosti

Všetky novinky

V krátkosti

Od 1. marca 2021 platia v krajinách EÚ vrátane Slovenska nové energetické štítky pre prvé druhy spotrebičov (umývačky riadu, práčky so sušičkou, chladničky a mrazničky, televízory a elektronické displeje.) Označenie A+++ končí. Nové štítky majú jednotnú a prehľadnejšiu stupnicu tried energetickej účinnosti od A po G. Od 1. mája 2021 dostanú nové štítky aj pneumatiky a od 1. septembra 2021 svetelné zdroje. Štítky k ďalším spotrebičom budú menené postupne po schválení nariadení EÚ.

Priemerná cena elektriny na dennom trhu, ktorý organizuje spoločnosť OKTE, vo februári 2021 medzimesačne poklesla o 9,5 % na úroveň 50,48 EUR/MWh. Najdrahšie ceny boli zaznamenané 11. februára 2021 o 19. hodine, kedy vystúpili na hodnotu 114 EUR/MWh. Negatívne ceny sa nevyskytli. Najnižšie ceny, na úrovni 0,1 EUR/MWh, boli evidované 7. februára 2021 o 7. hodine. 

Zdroj: OKTE, a.s.

Spoločnosť SPP CZ, stopercentná dcéra štátneho Slovenského plynárenského priemyslu, rozširuje svoje aktivity na českom trhu. Okrem zastúpenia v Brne otvára v marci svoju novú pobočku aj v Prahe.

Viac než polovica najstarších jadrových elektrární vo Francúzsku, ktoré prevádzkuje energetická skupina EDF, môže zostať v prevádzke o dekádu dlhšie. Rozhodol o tom tamojší jadrový dozor (ASN), ktorý predĺžil životnosť 32 reaktorov s inštalovaným výkonom 900 MW zo 40 na 50 rokov. Jadrové bloky čaká rekonštrukcia podľa individuálnych potrieb.

Spotreba elektriny firiem na Slovensku sa po vlaňajšom významnom poklese stabilizovala. Hoci začiatkom januára najprv klesla, neskôr stúpla na úroveň roka 2020. Vyplýva to z údajov inteligentných meračov u odberateľov alternatívneho dodávateľa Magna Energia, ktorí majú ročnú spotrebu nad 4 MWh elektriny ročne. Nárast spotreby domácností spôsobil zvyšujúci sa podiel ľudí pracujúcich z domu. Výrazný pokles spotreby elektriny možno pozorovať u odberných miest zo segmentu verejnej správy, ktoré dodnes fungujú v obmedzenom režime.

Zdroj: Magna Energia

Predstavenstvo ruského plynárenského giganta, spoločnosti Gazprompotvrdilo vo funkcii predsedu riadiceho výboru Alexeja Millera na ďalších 5 rokov.

O možnosti flexibilného riadenia výroby a spotreby elektriny sa aj u nás začína zaujímať čoraz viac podnikov. Spoločnosť Nano Energies, ktorá má od januára 2021 trvalé zastúpenie na Slovensku, momentálne funguje ako agregátor flexibility na spotových trhoch, no do budúcnosti má ambíciu poskytovať flexibilitu aj pre podporné služby, avizuje riaditeľ slovenskej pobočky Ján Mišovič.

Zdroj: SFÉRA, a.s.

Prvých 53 zamestnancov Slovenských elektrární, ktorí pracujú v jadrovej elektrárni Jaslovské Bohunice V2, bolo počas víkendu zaočkovaných vakcínou Astrazeneca proti COVID-19 v Trnave. Dobrovoľné očkovanie ľudí z kritickej infraštruktúry sa má podľa MH SR týkať 6 tisíc zamestnancov.

Spoločnosť Eustream sa pripravuje na prepravu čistého vodíka, a to aj vo veľkých objemoch. V podcaste SPNZ Otvorene o plyne to potvrdil generálny riaditeľ Rastislav Ňukovič. V budúcnosti si dokáže predstaviť, že jedna z línií tranzitného systému bude vyčlenená pre čistý vodík. Eustream nedávno uspel v národnej výzve dôležitých projektov európskeho spoločného záujmu (IPCEI) s projektom H2Infrastructure, na ktorom spolupracuje s firmami SPP- distribúcia a Nafta a zapojiť chce aj univerzity a ďalších partnerov.

Ďalšie správy

Newsletter

Organizátor podujatia

ENERGOKLUB®

Prvý slovenský energetický networking prináša počas celého roka články, prednášky a diskusie s dôrazom na ad hoc témy. ENERGOKLUB® je exkluzívny priestor pre neformálnu diskusiu medzi zástupcami subjektov pôsobiacich v energetike.

Ponúkame vám tri typy členstva s rôznymi výhodami:

  • Štandard
  • Premium
  • VIP

Dočítajte sa viac na stránke ENERGOKLUBU®.

Chcem vedieť viac

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK