Energofórum

ENERGOFÓRUM® 2020

Jubilejný pätnásty ročník konferencie sa uskutoční 22. - 23. októbra 2020 v Hoteli Partizán na Táľoch v Nízkych Tatrách.

Tešíme sa na vás!

Registrácia Viac informácií

Novinky a zaujímavosti

Všetky novinky

V krátkosti

Energetická identita strednej Európy je odlišná od tej na západe aj v dôsledku historického dedičstva. Podľa analytika Alexandra Dulebu to vedie aj rozdielnym pohľadom na dekarbonizáciu ekonomiky, ako aj  snahu západnej časti kontinentu obmedziť používanie fosílnych palív, na ktorých sú štáty strednej a východnej Európy viac závislé, povedal to v najnovšom vydaní podcastu SPNZ.

Spoločnosť SPP CNG, ktorá prevádzkuje 9 verejných plniacich staníc na stlačený zmený plyn (CNG) na Slovensku, prechádza na nový evidenčný systém. Dcéra SPP upozorňuje zákazníkov na dočasnú nedostuposť služieb od 30. 9. 2020 do 1. 10. 2020.

Poslanci dnes v NR SR schválili koaličnú novelu zákona o podpore OZE, ktorá zmierňuje sankcie voči výrobcom elektriny s podlžnosťami na odvodoch. Pokiaľ výrobcovia do dňa účinnosti novely (1. november 2020) uhradia svoje povinnosti, právo na podporu doplatkom im bude trvať aj naďalej. Podpora nebude vyplatená iba za obdobie, počas ktorého subjekty meškajú s platbamí.

Zdroj: SFÉRA, a.s.

Štátna firma Slovak Investment Holding (SIH) podpísala s Európskou investičnou bankou (EIB) dohodu o financovaní zo zdrojov  European Investment Advisory Hub v rámci výzvy EIB. SIH bude z týchto finančných zdrojov poskytovať podporu a technickú asistenciu na prípravu energeticky efektívnych projektov na Slovensku. Partneri zároveň identifikovali trhový potenciál pre investície do energetickej efektívnosti cez garantované energetické služby (GES).

Najväčší dodávateľ elektriny v Česku, pološtátna spoločnosť ČEZ, znižuje od októbra 2020 cenu elektriny pre domácnosti v priemere o 9 %. Zákazníci ČEZ z radov domácností budú mať vďaka priaznivému vývoju na európskej burze aj lacnejšiu dodávku zemného plynu - v priemere o 11 %.

Finančnú kompenzáciu pre energeticky náročné podniky tento rok získa 97 spoločností. Podniky si na základe rozhodnutia MH SR prerozdelia celkovo 40 miliónov eur. Najvyššie príspevky získajú firmy U.S. Steel Košice, SlovnaftMondi SCP.

Minister hospodárstva dnes vysvetľoval v pléne NR SR dôvody, prečo si SR neuplatnila predkupné právo na 49 % akcií spoločnosti VSE Holding od RWE. Podľa Richarda Sulíka sa kúpna cena, za ktorú získala menšinový podiel skupina E.ON, pohybovala medzi 700-800 miliónmi eur, čo považuje pri návratnosti 24 rokov za nevýhodné pre štát, ktorý navyše považuje z dlhodobého hľadiska za zlého vlastníka. Opozícia nevylučuje kvôli tejto transakcii iniciovať odvolávanie ministra hospodárstva.

V utorok sa skončila 21 dní trvajúca odstávka na plynárenskom prepojovacom bode Budince v smere zo Slovenska na Ukrajinu. Dôvodom prerušenia toku zemného plynu bola neplánovaná rekonštrukcia potrubia Looping-4 tesne za hranicou na ukrajinskej strane, ktorá mala pôvodne trvať až sedem týždňov, čo spôsobilo napätie medzi firmou Eustream a ukrajinským prevádzkovateľom sústavy.

Zdroj: GAS TSO of Ukraine

Poslanci NR SR včera schválili novelu regulačného zákona, na základe ktorého bude ÚRSO povinne schvaľovať niektoré zmluvy o poskytovaní služieb subjektov v teplárenstve a vodárenstve, ktoré sa uzatvárajú mimo procesu verejného obstarávania. Takéto zmluvy budú navyše povinne zverejňované.

Práce na cezhraničnom smart grid projekte ACON sa v dôsledku pandémie COVID-19 mierne posunuli. Podľa realizátora na slovenskej strane, spoločnosti Západoslovenská distribučná, sa harmonogram projektu, ktorý podporila aj EÚ, podarí dodržať.

Ďalšie správy

Newsletter

Organizátor podujatia

ENERGOKLUB®

Prvý slovenský energetický networking prináša počas celého roka články, prednášky a diskusie s dôrazom na ad hoc témy. ENERGOKLUB® je exkluzívny priestor pre neformálnu diskusiu medzi zástupcami subjektov pôsobiacich v energetike.

Ponúkame vám tri typy členstva s rôznymi výhodami:

  • Štandard
  • Premium
  • VIP

Dočítajte sa viac na stránke ENERGOKLUBU®.

Chcem vedieť viac

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK