Energofórum

ENERGOFÓRUM® 2019

Štrnásty ročník konferencie sa konal 17. - 18. októbra 2019 v Hoteli Partizán na Táľoch v Nízkych Tatrách. Vysoká odborná úroveň, aktuálnosť tém a aktívna účasť zástupcov najvýznamnejších spoločností a inštitúcií zo sektora energetiky.

Ďakujeme za vašu účasť!

Galéria Hostia

Novinky a zaujímavosti

Všetky novinky

V krátkosti

Západoslovenská distribučná nepočíta s využitím blockchainu. Tomáš Šipoš, šéf úseku regulácie, vníma blockchain najmä ako nástroj na overovanie informácií. Využitie by mohol nájsť pri vytváraní lokálnych trhov, kde môže nahradiť tradingovú platformu, povedal v rámci cyklu FTRNW Tuesdays.

Predsedníčka parlamentného hospodárskeho výboru Jana Kiššová kritizuje MH SR za finančné kompenzácie z ceny elektriny za vlaňajšok pre 76 energeticky náročných podnikov. Opatrenie považuje za diskriminačné, pretože na obnoviteľné zdroje cez TPS podľa nej prispievajú všetky firmy bez rozdielu. Schéma kompenzácii pritom vychádza z pravidiel státnej pomoci EÚ a slovenskú schému schválila aj Európska komisia. Navyše 4 fabriky majú dlhé roky 95-percentnú zľavu z TPS.

Na spoločnom rokovaní vlád ČR a SR včera vo Valticiach sa stretol minister hospodárstva Peter Žiga so svojím rezortným náprotivkom Karlom Havlíčkom. Jednou z tém rokovania bola aj spolupráca spoločnosti InoBat a skupiny ČEZ na projekte v oblasti skladovania energie. Ministri hovorili takisto o pripravenosti krajín na možné zastavenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu

Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Slovenské elektrárne rozdali Ceny Aurela Stodolu za výnimočné záverečné práce vysokoškolských študentov z oblasti energetiky. Cenu za najlepšiu dizertačnú prácu Návrh veternej elektrárne pre ostrovný systém získal Jozef Zužčak z Fakulty elektrotechniky a informatiky na STU. Ďalšie ocenené práce sa venovali akumulácii OZE a zlepšeniu stability elektrizačnej sústavy.

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) si prevzal svoj prvý elektromobil, ktorý vysúťažil v modelovom verejnom obstarávaní s prihliadnutím na uplatňovanie „zelených kritérií“. ÚVO pri tejto príležitosti vydal brožúru s metodikou, ktorá má slúžiť ako pomôcka pre obstarávateľov zorientovať sa v problematike nákupu elektrických áut.

Novým riaditeľom Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) sa stal Ján Karaba, ktorý sa oficiálne ujal funkcie 1. novembra 2019. Na čele SAPI vystriedal Veroniku Galekovú.

MH SR kompenzuje takmer 80 podnikom časť nákladov na podporu obnoviteľných zdrojov energie, potvrdil dnes minister Peter Žiga v relácii TV Markíza Na telo. Najväčšiu časť zo 40 miliónového balíka dostane U. S. Steel Košice, ktorému štát vráti 12 miliónov eur. Medzi príjemcami dotácie sú aj Železiarne Podbrezová, Slovnaft, Mondi SCP a ďalšie elektroenergeticky náročné podniky.

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala zákon o príspevkoch pre nezamestnaných baníkov. Výška kompenzácie závisí od počtu odpracovaných rokov. Zákon vstupuje do platnosti od 1. apríla 2020.

Ďalšie správy

Newsletter

Organizátor podujatia

ENERGOKLUB®

Prvý slovenský energetický networking prináša počas celého roka články, prednášky a diskusie s dôrazom na ad hoc témy. ENERGOKLUB® je exkluzívny priestor pre neformálnu diskusiu medzi zástupcami subjektov pôsobiacich v energetike.

Ponúkame vám tri typy členstva s rôznymi výhodami:

  • Štandard
  • Premium
  • VIP

Dočítajte sa viac na stránke ENERGOKLUBU®.

Chcem vedieť viac

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK