Energofórum

ENERGOFÓRUM® 2020

Jubilejný pätnásty ročník konferencie sa uskutoční 22. - 23. októbra 2020 v Hoteli Partizán na Táľoch v Nízkych Tatrách.

Poznačte si termín do kalendára, tešíme sa na vás!

Viac informácií

Novinky a zaujímavosti

Všetky novinky

V krátkosti

Ruská vláda schválila 2. apríla novú energetickú stratégiu do roku 2035. Sektor ropy a plynu má maximálne prispieť k sociálno-ekonomickému rozvoju krajiny a posilniť svoju medzinárodnú pozíciu. Moskva chce diverzifikovať export energií, zvýšiť produkciu LNG, modernizovať infraštruktúru, dosiahnuť technologickú nezávislosť, zvýšiť účinnosť a zlepšiť dostupnosť dodávok. Energetika sa tiež má digitalizovať s využitím inteligentných meradiel a sietí.

Klub 500 a SOPK žiadajú, aby štát prostredníctvom ÚRSO zmenil systém stanovovania poplatkov za distribúciu elektriny a plynu tak, aby sa fakturovali len v takej výške, ako odberateľ počas mesiaca využil. Ide o jednu zo siedmich požiadaviek na pomoc veľkým firmám v boji proti dôsledkom šírenia nového koronavírusu. V zozname kľúčových opatrení na podporu ekonomiky, ktoré minulý týždeň podporilo päť asociácií zamestnávateľov, ešte táto požiadavka nefigurovala.

Ceny emisných kvót EUA (benchmark pre kontrakt Dec 2020) sa v utorok (7.4.) dostali nad 21 €/t CO2, a to prvýkrát za posledné tri týždne. Rast cien sa v posledných dňoch zaznamenali aj pri elektrine, plyne, uhlí a rope. Podľa analytikov môže ísť o kombináciu silnejších cien energií, pokrytia krátkej pozície a prípravy na nižšiu ponuku pred termínom pre odovzdanie povoleniek k 30. 4.

Zdroj: ICE

Európska investičná banka poskytne pôžičku 100 miliónov eur pre fínskeho prevádzkovateľa distribučnej sústavy, spoločnosť Elenia, na výmenu vedení vysokého a nízkeho napätia, rozvodní a transformovní. Do roku 2028 chce mať firma 75 % všetkých svojich vedení pod zemou, aby zlepšila kvalitu distribúcie a znížila počet výpadkov.

Cena elektriny sa na dennom trhu v Nemecku v nedeľu 5. 4. prepadla až na -50,26 €/MWh. Záporné ceny sa na trhu držali 5 hodín po sebe. Dôvodom bol nízky dopyt, vysoké výkupné ceny pre obnoviteľné zdroje a nadpriemerná výroba elektriny vo veterných parkoch. Záporné ceny sa v danom dni zaznamenali aj na dennom trhu OKTE.

Dnes (6. 4.) ACER zadefinoval regióny prevádzky sústav (tzv. SORs) v nadväznosti na nariadenie EÚ o vnútornom trhu s elektrinou. V rámci nich budú prevádzkovatelia prenosových sústav (TSOs) užšie spolupracovať. SEPS je súčasťou stredoeurópskeho regiónu prevádzky sústav. TSOs do 5. 7. národným regulátorom predložia návrh pre ustanovenie regionálnych koordinačných centier.

Kríza vyvolaná epidémiou koronavírusu by podľa Tomáša Malatinského zo Slovenského plynárenského a naftového zväzu mala ovplyvniť aj klimatické ciele EÚ. Za otázne považuje, aký postoj zaujme súčasné zloženie europarlamentu. „Budeme si musieť počkať, či politici s ideami vyhrajú nad zranenou ekonomikou Európy a sveta,“ povedal prezident SPNZ v podcaste SLOVGAS.

Zdroj: SFÉRA, a.s.

Okrem Slovenska prerušilo aukciu na nové OZE aj Portugalsko. Tamojší rezort životného prostredia oznámil, že kvôli epidémii koronavírusu sa v poradí druhá aukcia na 700 MW nového inštalovaného výkonu zo slnka, ktorá sa mala uskutočniť v apríli, prekladá predbežne na začiatok júna, kedy vláda predpokladá, že šírenie COVID-19 v krajine sa ustáli.

Martinská teplárenská plánuje rozšíriť skládku drevnej štiepky zo súčasných 2369 m2 na 7300 m2. Konštrukcia zastrešeného skladu má znížiť prašnosť a lepšie udržať kvalitu (vlhkosť) drevnej štiepky, čím sa zvýši výhrevnosť a účinnosť spaľovania v kotli K4. Ten bude v prevádzke aj po ukončení prebiehajúceho projektu ekologizácie výroby, ktorým sa má ukončiť spaľovanie uhlia v teplárni.

Ďalšie správy

Newsletter

Organizátor podujatia

ENERGOKLUB®

Prvý slovenský energetický networking prináša počas celého roka články, prednášky a diskusie s dôrazom na ad hoc témy. ENERGOKLUB® je exkluzívny priestor pre neformálnu diskusiu medzi zástupcami subjektov pôsobiacich v energetike.

Ponúkame vám tri typy členstva s rôznymi výhodami:

  • Štandard
  • Premium
  • VIP

Dočítajte sa viac na stránke ENERGOKLUBU®.

Chcem vedieť viac

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK