Energofórum

REŠTART SLOVENSKEJ ENERGETIKY
Diskusia nabitá energiou sa uskutočnila 22. októbra 2020.

Vysielali sme online, naživo a bezplatne pre každého, koho zaujíma budúcnosť energetiky.

Celú diskusiu s top odborníkmi si môžete pozrieť zo záznamu.

VIAC O PODUJATÍ


Tradičná konferencia ENERGOFÓRUM
® 2020 je kvôli epidemiologickej situácii preložená na budúci rok. Poznačte si nový termín 21. - 22. október 2021.

Novinky a zaujímavosti

Všetky novinky

V krátkosti

V Kysuckom Novom Meste plánujú prepojiť existujúce tepelné rozvody a optimalizovať výrobu v tamojšom systéme CZT. Zámerom investora, ktorý počíta s odstavením plynovej kotolne v miestnom priemyselnom areáli a centralizáciu výroby do kotolne Tŕstie, sa zaoberajú ekológovia v procese EIA

Poslanci NR SR dnes v druhom čítaní prerokovali návrh novely zákona o energetickej efektívnosti z dielne rezortu hospodárstva. Zmenu legislatívy si vyžiadala transpozícia zimného energetického balíka EÚ.

Spoločnosť ČEPS aktualizovala svoj kódex prevádzkovateľa prenosovej sústavy v ČR. K najvýznamnejším zmenám na trhu so službami výkonovej rovnováhy (SVR) patrí zavedenie integrovaného agregátora, využitie technológie batériových systémov v režime stand-alone, zníženie kódexových miním pre poskytovanie SVR a ďalšie možnosti ponúkania regulačnej energie. Väčšina zmien, ktoré schválil regulátor ERÚ, vstúpi do platnosti na začiatku budúceho roka.

Výstavba tretieho kotla spaľovne spoločnosti OLO v Bratislave by bola finančne návratná, ukázala štúdia Inštitútu environmentálnej politiky. Ak by sa energeticky využilo o 16 % menej odpadu alebo by investičné náklady narástli o 20 %, zámer by sa už finančne neoplatil. Projekt tretieho kotla ale nie je na udržanie súčasnej miery skládkovania (10 %) v Bratislave nutný, ani nezvýši mieru recyklácie.

V novopostavenom suchom sklade vyhoreného jadrového paliva Černobyľskej jadrovej elektrárne na Ukrajine bol uložený prvý skladovací kontajner s vyhoreným palivom. Na tomto procese sa podieľala sa aj slovenská firma VUJE, ktorá dodala špeciálne prečerpávacie stanice určené na prepravu tekutého rádioaktívneho odpadu. V sklade sa má celkovo uskladniť vyše 21 tisíc palivových kaziet po dobu 100 rokov.

Za podpredsedu predstavenstva spoločnosti VSE Holding bol zvolený advokát Rastislav Hanulák, ktorý je zároveň poradcom štátneho tajomníka rezortu hospodárstva Karola Galeka. Štátneho akcionára vo vedení zastupuje tiež Ján Luterán. Personálnym zmenám vo vedení dcérskych firiem VSE Holding sme sa venovali tomto článku.

ÚRSO minulý týždeň predstavil koncepciu repoweringu najväčším priemyselným odberateľom energií na Slovensku. So zástupcami AZZZ SR, RÚZ, Klubu 500, SOPK a APZ diskutoval predseda úradu Andrej Juris a podpredseda Martin Horváth aj o predpokladanom vývoji hospodárstva SR na budúci rok v kontexte regulačného rámca.

V treťom kvartáli 2020 sa na Slovensku vyrobilo 6,8 terawatthodín elektriny. V medziročnom porovnaní to predstavuje iba mierny pokles o viac než 4 %. Dominovala jadrová energia - 3,67 TWh, ďalších 1,8 TWh sa vyrobilo zo zelených zdrojov a 1,35 TWh spaľovaním fosílnych palív, vyplýva to z predbežných údajov spoločnosti SEPS.

Zahraniční inšpektori z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (IAEA) a EURATOM v splupráci s ÚJD SR vykonali v spoločnosti JAVYS kontrolu postupu vyraďovania jadrových elektrární A1 a V1 v Jaslovských Bohuniciach. V rámci inšpekcie sa zamerali aj na fyzickú inventarizáciu jadrových materiálov a verifikáciu projektových údajov v kontrolovaných zariadeniach. Nedostatky v evidenčnej dokumentácii neboli zistené. 

Z Fondu spravodlivej transformácie EÚ získa Slovensko 459 miliónov eur. Z toho zhruba polovica by mala smerovať do regiónu hornej Nitry, ktorý sa pripravuje na útlm ťažby hnedého uhlia. Podľa vicepremiérky Veroniky Remišovej sa môžu financie využiť aj na projekty rozvoja OZE, centrálneho vykurovania alebo  energetickej efektívnosti.

Ďalšie správy

Newsletter

Organizátor podujatia

ENERGOKLUB®

Prvý slovenský energetický networking prináša počas celého roka články, prednášky a diskusie s dôrazom na ad hoc témy. ENERGOKLUB® je exkluzívny priestor pre neformálnu diskusiu medzi zástupcami subjektov pôsobiacich v energetike.

Ponúkame vám tri typy členstva s rôznymi výhodami:

  • Štandard
  • Premium
  • VIP

Dočítajte sa viac na stránke ENERGOKLUBU®.

Chcem vedieť viac

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK