Energofórum

REŠTART SLOVENSKEJ ENERGETIKY
Diskusia nabitá energiou sa uskutočnila 22. októbra 2020.

Vysielali sme online, naživo a bezplatne pre každého, koho zaujíma budúcnosť energetiky.

Celú diskusiu s top odborníkmi si môžete pozrieť zo záznamu.

VIAC O PODUJATÍ


Tradičná konferencia ENERGOFÓRUM
® 2020 je kvôli epidemiologickej situácii preložená na budúci rok. Poznačte si nový termín 21. - 22. október 2021.

Novinky a zaujímavosti

Všetky novinky

V krátkosti

V tretej aukcii záruk pôvodu elektriny z OZE a VÚ KVET, ktorú včera (6. mája 2021) zrealizovala spoločnosť OKTE, bolo v ponuke celkom 741 675 MWh záruk zo solárnych a vodných zdrojov. Účastníci aukcie mohli zadávať objednávky na záruky pôvodu podľa typu zdroja a podľa kategórie životnosti 0 až 3, 3 až 6 alebo 6 až 9 mesiacov. Aukcie sa zúčastnilo šesť subjektov a spolu sa zobchodovali záruky v objeme 467 740 MWh.

Kvôli obmedzeným kapacitám Úradu jadrového dozoru SR bude pri spúšťaní tretieho a štvrtého bloku elektrárne v Mochovciach nevyhnutná aj vedecko-technická podpora externých špecialistov. Náklady na ňu vyjdú štát na 3 milióny eur bez DPH.

Firma Škoda JS vyhrala tender na uskutočnenie prevádzkových prehliadok tlakovej nádoby reaktorov ruského dizajnu VVER-440 na blokoch 2,3 a 4 v maďarskej elektrární Paks, ktorú vlastní štátna spoločnosť MVM. Prvá prehliadka pomocou modulárneho kontrolného systému prebehne v októbri 2021. Ďalšie kontroly budú nasledovať počas odstávok jednotlivých blokov po dobu 5 rokov.

Predseda Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Karol Mitrík odprezentoval v pléne NR SR správu o výsledkoch kontrolnej činnosti NKÚ za rok 2020. Minuloročná kontrola vybraných zmluvných vzťahov a ich plnenia v Slovenských elektrárňach pri dostavbe jadrovej elektrárne v Mochovciach poukázala podľa neho na nedôsledné plnenie verejného záujmu, čo predstavuje jeden z z hlavných dôvodov neúmerného predražovania a predlžovania projektu. Poslanci zobrali správu úradu na vedomie.  

Už dnes sa koná ďalšie zo stretnutí pre členov platformy ENERGOKLUB® na tému "Akumulácia energie. Bariéry a výzvy na Slovensku". Diskusie sa zúčastnia aj zástupcovia Slovenskej batériovej aliancie, Asociácie pre akumulácie energie (AKU-BAT CZ) z Česka a spoločností FUERGY a Ernst & Young a Ministerstva hospodárstva SR. 

Priemerná cena elektriny na dennom trhu, ktorý organizuje spoločnosť OKTE, sa v apríli 2021 medzimesačne zvýšila o takmer 13 % na úroveň 60,65 EUR/MWh. Najdrahšie ceny boli zaznamenané vo štvrtok 15. apríla 2021 o 9. hodine, kedy vystúpili na hodnotu 120,87 EUR/MWh. Negatívne ceny sa minulý mesiac vyskytli dvanásťkrát, najnižšie klesli v pondelok 5. apríla 2021 o 13. hodine na - 36,26 EUR/MWh .

Zdroj: OKTE, a.s.

Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora organizuje dňa 19. mája 2021 online podujatie s cieľom podporiť vzájomnú spoluprácu medzi bavorskými a slovenskými spoločnosťami v oblasti Zelených technológií pre Slovensko. Počas odborných prednášok rozdelených do dvoch blokov predstavia domáci experti potenciál a príležitosti na slovenskom trhu. Akcia bude simultánne tlmočená. Účasť na podujatí je bezplatná, vyžaduje sa registrácia.

Spoločnosť Nafta, ktorá sa zaoberá skladovaním plynu, rozširuje svoje aktivity na Ukrajine. Po dohode so firmou Cub Energy Inc sa stane jediným vlastníkom licencie na prieskum a ťažbu uhľovodíkov v oblasti Užhorodu. Oba subjekty od roku 2016 spolupracujú na projekte zameranom na prieskum Užhorodskej licencie s rozlohou cca. 300 km². V rámci spolupráce Nafta a Cub Energy Inc realizovali 3D seizmický prieskum na ploche 118 km², identifikovali niekoľko perspektívnych prospektov a realizovali aj prvý prieskumný vrt.

Dňa 8. januára 2021 došlo v dôsledku výrazného pádu frekvencie na juhu Európy k rozdeleniu synchrónnej európskej prenosovej sústavy na dva samostatné ostrovy. Odborné vysvetlenie udalostí prináša spoločnosť SEPS v krátkom videu, ktoré zverejnila so súhlasom rakúskeho prevádzkovateľa prenosovej sústavy (©Austrian Power Grid).

Na pôde ÚRSO sa konalo rokovanie Platformy ochrany spotrebiteľov. Predseda úradu Andrej Juris predstavil zástupcom spotrebiteľských organizácií novú koncepciu ochrany spotrebiteľa. Obsahom rokovania bola aj aktuálna pandemická situácia a možnosti pomoci zraniteľným alebo energeticky chudobným spotrebiteľom energií.

Ďalšie správy

Newsletter

Organizátor podujatia

ENERGOKLUB®

Prvý slovenský energetický networking prináša počas celého roka články, prednášky a diskusie s dôrazom na ad hoc témy. ENERGOKLUB® je exkluzívny priestor pre neformálnu diskusiu medzi zástupcami subjektov pôsobiacich v energetike.

Ponúkame vám tri typy členstva s rôznymi výhodami:

  • Štandard
  • Premium
  • VIP

Dočítajte sa viac na stránke ENERGOKLUBU®.

Chcem vedieť viac

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK