Energofórum konferencia

Zhodnotenie slovenského trhu s elektrinou

Záver prvého dňa konferencie patril panelovej diskusii na tému "Zhodnotenie slovenského trhu s elektrinou". Moderátor Hanuš Beran (spoločnosť Taures) ju otvoril výzvou smerom k účastníkom konferencie, aby v pripravenom interaktívnom hlasovaní odpovedali na otázku, či sa v roku 2014 zlepšili podmienky pre pôsobenie na trhu s elektrinou oproti minulosti. Výsledky hlasovania ukázali, že takmer polovica nevníma zlepšenie, pre tretinu sa podmienky zlepšili a zvyšná časť hlasujúcich to nevie posúdiť.

Ako hlavní diskutujúci vystúpili predstavitelia subjektov, ktoré priamo a aktívne pôsobia na trhu s elektrinou:

  • Sylvia Beňová, Združenie prevádzkovateľov miestnych distribučných sústav
  • Michal Cabala, OKTE, a.s. Martin Ondko, Združenie dodávateľov elektriny
  • Martin Ondko, Združenie dodávateľov elektriny
  • Daniel Zákutný, Východoslovenská distribučná, a.s.
  • Jaroslav Kubinec, Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s.

Hovorilo sa okrem iného o týchto témach: centrálna fakturácia, krížové dotácie, dodávka poslednej inštancie, obnoviteľné zdroje, centrálny výkup elektriny z OZE a KVET, podporné služby, činnosti organizátora trhu, cenová regulácia, nové sieťové predpisy. Diskutujúci zdôraznili, že najdôležitejšia je vzájomná komunikácia medzi jednotlivými účastníkmi trhu, zákonodarcov nevynímajúc. Svetlým príkladom je výsledok interaktívneho hlasovania o novom systéme zúčtovania odchýlok, ktorý väčšina považuje v porovnaní s rokom 2013 za vhodnejší.

Záver panelovej diskusie sa niesol v pozitívnom duchu. Tí, ktorí si myslia, že trh s elektrinou bude v roku 2015 fungovať lepšie ako teraz, tvoria väčšinovú skupinu.

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK