Energofórum konferencia

Elektrina a podnikateľské prostredie

Záver druhého dňa konferencie patril panelovej diskusii na tému "Elektrina a podnikateľské prostredie". Moderátorom panelovej diskusie bol Michal Hudec zo spoločnosti energy analytics.

Ako hlavní diskutujúci vystúpili:

  • Rastislav Hanulák, Capitol Legal Group s.r.o.
  • Miroslav Struž, GGE, a.s.
  • Marián Nicz, Ministerstvo hospodárstva SR
  • Lívia Vašáková, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku
  • František Pecho, Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s.

Hovorilo sa okrem iného o týchto témach: pohľad Európskej komisie na stav energetiky na Slovensku a jej odporúčania, sieťové predpisy, deficit regulačných rezerv pre sústavu, obnoviteľné zdroje elektriny, zle nastavený systém podpory, nesystémové opatrenia v spojení s reguláciou (zavedenie G-komponentu, zmeny taríf TPS, TSS), stop stav pre pripájanie nových zdrojov na výrobu elektriny, podporné služby.

Na záver účastníci diskusie jednotlivo zhodnotili svoj pohľad na podnikanie v elektroenergetike na Slovensku. Za cca rok nedošlo z pohľadu Rastislava Hanuláka v elektroenergetike k pozitívnym zmenám. Rovnako Miroslav Struž potvrdil, že podnikanie na Slovensku je v elektroenergetike každým rokom ťažšie. František Pecho uviedol, že Slovensko je vybilancovaná krajina, čo sa týka výroby a spotreby a veľký priestor na ďalšie zdroje tu nie je. Lívia Vašáková vníma ako veľký nedostatok Slovenska kvalitu prípravy legislatívy, a to nie len tej regulačnej. Marián Nicz by privítal, keby sme mali lepšiu schopnosť osvojiť si inšpirácie z Bruselu.

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK