Energofórum konferencia

Perspektívy Slovenska v EÚ

Prvý blok prednášok konferencie bol venovaný perspektívam Slovenska v EÚ. Odznelo v ňom päť prednášok, ktoré túto tému prezentovali z rôznych pohľadov.

Ministerstvo hospodárstva SR a sekciu energetiky zastúpil Marián Nicz, ktorý svoj príspevok zameral na analýzu návrhu nového dizajnu trhu. Zimný balíček (winterpackage) by mal vyjsť do konca roka 2016. Vysvetlil ako sa dotkne veľkoobchodného trhu, maloobchodného trhu a bezpečnosti dodávok elektriny. Účastníkov zaujímalo či sa MH SR aktívne zapája do formovania politík EÚ, kde Marián Nicz potvrdil, že aj SR cez MH SR podáva konštruktívne námety a pripomienky.

Aktivity EÚ sa týkajú aj spoločnosti OKTE, ktorá je zodpovedná za organizovanie trhu s elektrinou na Slovensku. V ktorých činnostiach konkrétne vysvetlili vo svojich príspevkoch jej dvaja zástupcovia Martin Sliva a Juraj Šedivý. Prezentovali výsledky a skúsenosti z prevádzky denného a vnútrodenného trhu. V súlade s nariadením REMIT je monitoring a dohľad nad trhmi realizovaný agentúrou ACER, ktorej OKTE ako subjekt RRM poskytuje požadované informácie. Odznelo konštatovanie, že kľúčovým pre pokračujúce integrácie trhov je časový faktor v konfrontácii s celospoločenským prínosom týchto projektov a že rastúci podiel OZE určite zosilňuje význam vnútrodenného trhu.

Blahoslav Němeček zo spoločnosti EY sa v prvej časti svojej prednášky venoval balíčku MAD II, ktorý rieši manipuláciu trhu a dohľad nad ním. Vysvetlil aké má dopady na účastníkov trhu. Porovnal povinnosti nariadenia REMIT z pohľadu balíčka MAD II a odporučil dotknutým účastníkom trhu, ktorí sa venujú obchodovaniu s komoditnými derivátmi, aby tejto problematike vo vlastnom záujme venovali svoj čas. Priestupky voči MAD II sú sankcionované ako pre fyzické, tak aj pre právnické osoby. V druhej časti príspevku predstavil nový sieťový predpis pre „electricity balancing“, ktorý nadväzuje na ostatné už vydané sieťové predpisy. V diskusii zaujímala účastníkov plánovaná spoločná definícia štandardizovaného produktu podporných služieb. Tá by mala byť ako uviedol postavená na výsledkoch realizovanej analýzy a monitoringu členských krajín ako spoločný konsenzus.

Pracovná skupina s názvom „Technológie, Smart Energy platforma“ na MH SR sa venuje implementácii SET PLAN v podmienkach SR. Detaily predstavil jej zástupca Peter Chochol. V rámci pracovnej skupiny, kde sú prizvaní aj zástupcovia distribútorov a dodávateľov, bola spracovaná SWOT analýza, ktorá ukázala napríklad slabú informovanosť koncových odberateľov u nás v súvislosti so zavádzaním IMS. Sprístupňované dáta nie sú pre odberateľov nie sú dostatočné intuitívne a dostatočne „hravé“. CBA analýza pre zavádzanie IMS u nás, ktorá mala byť revidovaná minulý rok nie je k dispozícii a skutočné dopady už zavedených IMS teda nepoznáme. Iniciatívy pracovnej skupiny budú smerované k presadzovaniu zavádzania inteligentných sietí, inteligentných miest a najmä k vzdelávaniu a prísunu mladých ľudí, nadšených pre oblasti energetiky a technológií.