Energofórum konferencia

Modernizácia domáceho trhu s plynom

Záverečný bod programu plynovej sekcie patril panelovej diskusii na tému Modernizácia domáceho trhu s plynom. Moderátorom panelovej diskusie bol Rastislav Hanulák zo spoločnosti Capitol Legal Group, advokátska kancelária s. r. o.

Ako hlavní diskutujúci vystúpili:
  • Michal Dubeň, ZSE Energia, a.s.
  • Matej Matulay, VNG Slovakia, spol. s r.o.
  • Blahoslav Němeček, Ernst & Young, s. r. o.
  • Marek Paál, SPP - distribúcia, a.s.
  • Peter Pčola, eustream, a.s.
Ústrednou diskutovanou témou boli závery štúdie, ktorá sa zaoberá možnosťami zjednodušenia modelu trhu s plynom na Slovensku. Štúdiu objednala sféra u spoločnosti Ernst & Young, pričom zadanie bolo vypracované v súčinnosti so Združením dodávateľov energií.

Myšlienky štúdie prezentoval Blahoslav Němeček zo spoločnosti Ernst & Young. Navrhuje vytvorenie jedného virtuálneho bodu, čím by sa zrušila povinnosť viacnásobného rezervovania kapacít, ako je tomu dnes. Riešenie by prispelo k zvýšeniu likvidity a zníženiu administratívy. Ďalšou témou je zriadenie nezávislého organizátora trhu s plynom, ktorý by transparentne prevádzkoval denný a vnútrodenný trh s plynom, zabezpečil zber dát a zúčtovanie odchýlky.

Modernizácia trhu s plynom by mohla priniesť zníženie cien a výrazne väčšiu likviditu, uviedol Michal Dubeň zo spoločnosti ZSE Energia. V súčasnosti aktuálny portfólio efekt na rezervovaných kapacitách síce ZSE Energia využíva vo veľkej miere, ale sú ochotní vzdať sa toho v prospech vytvorenia trhu, ktorý je dobrý pre všetkých. Ich optika je taká, že to čo sa zruší, nahradí sa niečom lepším. „Každý musí skrátka niečo obetovať.“

Podľa Mareka Paála zo spoločnosti SPP - distribúcia, je optimálne riešenie, keď distribútor vykonáva niektoré činnosti operátora trhu - zúčtovanie odchýlok, evidenciu účastníkov a bilanciu. Otvorenou otázkou je obchodná platforma. Myslí si, že počet hráčov na trhu s plynom stúpa, a teda nevidí problém s byrokraciou. K otázke zvyšovania likvidity sa vyjadril nasledovne: „Veď tu nie je žiadny plyn, aby tu nejaká likvidita bola“.

Súčasnú situáciu obchodovania na Slovensku vnímajú obchodníci komplikovanú aj z administratívneho hľadiska. „Nie je pravda, že si pošleme jeden e-mail“, uviedol Matej Matulay, zo spoločnosti VNG Slovakia. Navrhuje zriadiť jednu bilančnú zónu, ktorú zastreší organizátor trhu alebo TSO, nie však distribúcia, keďže nikde inde to takýmto spôsobom nefunguje. Podľa neho by sa natívne zvýšila likvidita pre všetkých obchodníkov tým, ak by sa obchody realizovali na jednom bode. Trh s plynom potrebuje platformu, ktorá zabezpečí transparentnosť.

Peter Pčola zo spoločnosti eustream uviedol: „S tradingovou platformou nevybudujeme likviditu, vybudujeme len transparentnosť“. Nákladovú neutralitu vníma ako zásadný aspekt. Ak zostane zachovaná, nie je proti vytvoreniu obchodnej platformy ani proti zriadeniu operátora trhu.