Energofórum konferencia

Aktuálne z domáceho trhu

Popoludňajší program prvého dňa konferencie začal prednáškami o aktuálnych témach z domáceho trhu. Hovorilo sa o dodávateľoch, výrobcoch a distribútoroch.

Rastislav Hanulák zo spoločnosti Capitol Legal Group, advokátska kancelária, analyzoval reguláciu činnosti dodávky elektriny vo vzťahu k rámcovej distribučnej zmluve a zmluve o zúčtovaní odchýlok. Vidí problém v povinnosti dodávateľov vyberať distribučné poplatky, TPS, TSS a NJF. Inkaso platieb pre PDS a OKTE vykonávajú dodávatelia bezplatne. V prípade neplatičov je potom na dodávateľov prenášané finančné riziko, ktoré prináleží PDS a OKTE. Za oprávnený náklad sa od 1.1.2017 v novej cenovej vyhláške síce považujú aj náklady na zabezpečenie neuhradených platieb, najviac však vo výške referenčnej úrokovej sadzby 12-mesačného Euribor z neuhradených platieb. Keďže Euribor je úroková sadzba na medzibankovom trhu, Rastislava Hanulák považuje jej použitie v tomto prípade za nelogické.

Témou druhej prednášky bol G-komponent, teda platba za prístup do distribučnej sústavy, zavedená cenovou vyhláškou ÚRSO v roku 2014. Pavol Poláček z advokátskej kancelárie SEMANČÍN POLÁČEK na úvod skonštatoval, že situácia, ktorá u nás nastala, ilustruje súčasnú úroveň právneho štátu a sektora energetiky špeciálne. 22.6.2016 totiž Ústavný súd rozhodol, že G-komponent ako poplatok je protiústavný a časť vyhlášky, ktorá ho zaviedla tak stratila účinnosť. Napriek tomu sa na trhu nič nezmenilo a mechanizmus G-komponentu funguje ďalej tak ako bol zavedený. V novej vyhláške sa už ustanovenie o G-komponente nenachádza. Ďalší vývoj podľa neho závisí od toho ako sa k veci postaví ÚRSO a RDS. Ak chceme byť právny štát nesmieme ignorovať rozhodnutia Ústavného súdu.

Martin Kaňuk zo spoločnosti sféra sa venoval téme inteligentných meracích systémov, ktorých zavádzanie má byť u väčšiny odberných a odovzdávacích miest prevádzkovateľov MDS zrealizované v súlade s vyhláškou MH SR do konca tohto roka. Problematiku zavádzania IMS označil ako labyrint, kde prevádzkovatelia musia vyriešiť komunikáciu s dodávateľmi meradiel, montážnymi firmami, mobilnými operátormi a dodávateľmi informačných systémov. Sféra sa rozhodla zastrešiť celú túto agendu, aby prevádzkovatelia MDS komunikovali len s jedným partnerom a prevzala tak na seba zodpovednosť za nájdenie cesty z labyrintu. V rámci prezentácie odzneli informácie o praktických skúsenostiach sféry s rôznymi typmi MDS – priemyselné parky, administratívne budovy, nákupno-zábavné centrá, s rôznymi dodávateľmi meradiel a tiež úvahy o potenciálnych prínosoch IMS pre „smart“ budúcnosť.